Анализ на пазара за пелети през 2020г

Нашата компания SMART METAL GROUP активно следи растежа и развитието на европейския пазар на пелети !!!

НА ТЕРИТОРИЯТА НА БЪЛГАРИЯ НАШАТА КОМПАНИЯ СМАРТ МЕТАЛ ГРУП АКТИВНО СЪТРУДНИЧАВА С ЕДИН ОТ ГОЛЕМИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЕЛЕТИ ВИСШКИ КЛАС „БУЛЛС ГРУП” ООД.

„БУЛЛС ГРУП” ООД.е компания, която работи с екологично чисти суровини – дърво – което означава да се гарантира оптимално използване на тези суровини без отпадъци и взема активно участие в смекчаването на въздействието върху обществото и околната среда. https://shop.smartmetalgroup.com/zadoma/peleti/peleti-na-chuval

Горди сме да работим с тази компания, която предлага пътя напред в борбата с климатичната криза. Тъй като дървесината абсорбира CO2, продуктите, които предлагаме за продажба, могат да допринесат трайно за усвояването на този парников газ.

В резултат на анализа ви предлагаме да се запознаете с перспективите за развитие на световния пазар на пелети, защото можем да кажем с увереност, че развитието на пазара на биогорива е нашето бъдеще !!!

ПЕРСПЕКТИВИ ЗА СВЕТОВНИЯ ПАЗАР НА ПЕЛЕТИ !

Понастоящем в света се произвеждат над 15 милиона тона дървесни пелети (без агропелетите). Включително в Европа – около 9 милиона тона, в Руската федерация – около 1 милион тона, в САЩ – 2,8 милиона тона, в Канада – 1,4 милиона тона. През последните няколко години в такива страни се появиха заводи за производство на дървесни пелети като Франция, България, Испания, където преди това не са знаели какво са пелети.

 

 

Само в Германия 53 завода произвеждат 1,7 милиона тона пелети годишно (технически възможности – 2,4 милиона тона годишно), от които 1,1 милиона се използват на вътрешния пазар. През 2010-2011 г. в тази страна ще бъдат пуснати в експлоатация още 9 завода с общ капацитет от 598 хил. Тона годишно.

                                           Таблица 1. КОНСУМАЦИЯ НА ПЕЛЕТИ В СВЕТА ЗА 2015 – 2020г

Индекс

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Прогноза за потребление на пелети в света,млн. тонн 

27,0

29,2

33,0

36,0

39,0

42,0

47,3

Прогноза за потребление на пелети в Европа, млн. тонн

16,2

16,4

18,8

20,1

21,4

22,7

23,8

Темп на растеж на глобалното потребление % г/г

12,5

8,1

13,0

9,1

8,3

7,7

12,6

Темп на растеж на потреблението в Европа, % г/г

4,0

5,8

14,6

6,9

6,5

6,1

4,8

Историята на произхода на пелетите!

Първите пелети се появяват през 1947 г. в САЩ, когато започват да се притискат в малки блокове, за да се спести при транспортиране на дървесни отпадъци. Скоро идеята за изгаряне на сгъстени дървесни отпадъци стана широко разпространена поради появата на определени физични свойства на пресованите дървени стърготини (дървените стърготини запазват свойствата на дървесината, от която са получени). За първи път дървесните пелети придобиха популярност в Европа, особено в Швеция. Развитието на производството на пелети от отпадъци от дървообработването се развива активно през 1984-88 г. Началото на деветдесетте години е етап от развитието на индустриалното производство на пелети в Европа: Италия, Германия, Дания, Австрия, Холандия, Франция, Финландия, Норвегия, Великобритания. Борбата за подобряване на околната среда, желанието за намаляване на емисиите на въглероден диоксид и повишаването на цените на изкопаемите горива са основните причини, допринасящи за активното развитие на индустрията.

Има ли потенциал за развитие на пазара в бъдеще?

Европейският пазар на пелети може да бъде разделен на четири части (първите три са промишлени пелети, т.е. дървесни пелети за изгаряне в котелни централи на ТЕЦ и промишлени предприятия):

  • Производство на електроенергия: страни от Бенелюкс (Белгия, Холандия, Люксембург), Великобритания.
  • Генериране на топлина: Германия, Австрия, Италия.
  • Комбинирано използване: Швеция, Дания, Полша.
  • Използване за отопление в частния сектор.

Днес в Германия се използват около 17 милиона котли и камини, за които са подходящи всички видове горива и които работят както в частния сектор, така и в общинския енергиен сектор. От тях 18% са на възраст над 24 години, 70% са на възраст между 10 и 24 години. По мощност те се разпределят по следния начин: около 20% – до 15 kW, 45% – от 15 до 25 kW, 20% – от 25 до 100 kW и 15% – над 100 kW. С по-подробен анализ на пазара може да се заключи, че делът на котлите за биогорива е под 1%. Тоест има огромен потенциал за увеличаване на техния брой, особено при подмяна на стари котли. В Германия ще има около 600 хиляди котли за биогорива. Днес практиката на съвместно изгаряне на изкопаеми горива (въглища) с биогорива става все по-разпространена. Той е особено широко разпространен във Великобритания, Полша и Испания. Редица нови електроцентрали са пуснати в експлоатация в Холандия. Съвместното изгаряне намалява емисиите във въздуха и придава на растенията така наречения зелен образ. Например, най-големият енергиен концерн Electrabel изгаря повече от 2 милиона тона пелети годишно в своите станции в Белгия и Холандия. Изгарянето на един тон битумни въглища генерира 2,5 MWh електроенергия. Един тон суха утайка от битови отпадъчни води (WWS), смесен с въглища, дава около 1 MW / h, тон дървесни стърготини – от 0,8 до 1,5 MW / h и един тон пелети – 1,8 MW / h. Холандия и Белгия консумират заедно най-голямото количество пелети в Европа – 6 милиона тона годишно, което е повече от 30% от световното производство на пелети. По-голямата част от този обем се използва за изгаряне с въглища. Има обаче примери, когато въглищата са напълно заменени от пелети. По-специално, Liege (Белгия) CHP е преминал от въглища към дървесни пелети (400 хиляди тона годишно).

Във Великобритания годишното потребление на дървесни пелети се е увеличило от 500 хиляди днес и се е увеличило до 3,5 милиона тона, а Обединеното кралство се е превърнало в основния потребител на това биогориво в Европа. Днес годишното търсене на пелети в Европа варира от 80 до 135 млн. Т. Потреблението на пелети в индустриалния сектор (производство на електроенергия) е 60%, в сектора на промишленото и централното отопление на жилищата – 25% и в частния сектор – 15%. Китай и Южна Корея планират да изградят цяла мрежа от фабрики за пелети, чиито продукти ще бъдат предназначени главно за нуждите на вътрешния пазар. По този начин 65,7% от територията на Южна Корея е покрита с гори, страната има добре развита дървообработваща индустрия, но има много нерешени проблеми в енергийния сектор и има постоянна зависимост от вноса на горива. Днес  е основният вносител на пелети в света, а основните износители са Канада, САЩ, страните от ОНД.Износът на пелети от Северна Америка нарасна до рекордни нива. Износът на пелети в Канада се очаква да нарасне до 2,4 милиона тона, което е с 12,6% повече от миналата година. FutureMetrics очаква американският износ да нарасне до 8,5 милиона тона през 2023 г., а канадският износ до 3,7 милиона тона.

С нарастващите цени и търсенето на индустриалните пазари на дървесни пелети в южната част на САЩ се очаква да се появят нови големи индустриални пелетни заводи. Освен това северозападът на Тихия океан в САЩ е в добра позиция да достави известен обем на бързо растящите азиатски пазари на пелети. Поради увеличаването на производството на пелети по целия свят, има нужда от нови обеми суровини. Използваното днес количество дървообработващи отпадъци (дървени стърготини, дървесни стърготини, стърготини, отпадъци от бучки) вече не е достатъчно. Конкуренцията между производството на целулоза и хартия и производството на картон за използването на тази суровина се увеличава. Следователно отглеждането на бързо растящи дървета и растения (върба, топола, мискантус и др.) По метода на плантацията става все по-важно. Например в тропическата зона можете да получите 30 тона дървесна маса на хектар. Във връзка с икономическата криза обемът на дървообработването и дървообработването намалява в световен мащаб, в резултат на което цената на суровините и съответно крайната цена на пелетите се увеличава. Не толкова отдавна дървени стърготини и стърготини са служили като основна суровина за производството на дървесни пелети. След това започнаха да използват дървесен чипс. Но ако като суровина се използват само дървесни стърготини, тогава в цената на крайния продукт 70% ще бъдат разходите за суровини. Между другото, това е една от причините пелетите да не се използват в ТЕЦ на биомаса в Германия досега. Цената на дървесния чипс е по-ниска от цената на пелетите и имаше достатъчно суровина за получаване на дървесен чипс в радиус до 100 км от станциите. Приблизително 20% от производителите в Европа и Канада използват нетърговска кръгла дървесина за производство на пелети. Като една от опциите за суровини за производството на индустриални пелети, те започнаха да използват така наречените горски, или „зелени“ чипове (остатъци след дърводобив: клонки, клони, върхове на дървета, пънове, нестандартна дървесина). Изглежда, че именно за такива суровини са разработени нови европейски стандарти за индустриални пелети, където максималното съдържание на пепел в крайния продукт е увеличено от 1,5 на 3%.

Алтернатива на дървесните пелети са агропелетите, суровините за производството на които са люспи от слама, слънчоглед и елда, ориз от плява, летен огън, рапица и дори коноп. Такива пелети вече се използват както за разделно, така и за съвместно горене в ТЕЦ, а отскоро те започнаха да се използват и в частния сектор. Много производители на котелно оборудване вече са разширили асортимента си със специализирани и комбинирани котли за изгаряне на селскостопански пелети и брикети.

В Европа използването на пелети се насърчава активно от националните правителства. Например в Швеция пелетите сега се използват в топлоелектрически централи, в котелни и в частни къщи.В европейските страни търсенето на пелети нараства с 15% годишно. В същото време се увеличават и обемите на производство на твърдо гориво. Средно нов производствен завод започва да работи веднъж седмично с минимален капацитет от 2 тона пелети на час. През 2020 г. потреблението на биогориво в ЕС се увеличи с 234 GW. Основните потребители и производители на биогорива в Европа са Франция, Великобритания, Италия, Швеция.

Със сигурност може да се каже, че европейското търсене на пелети само ще расте. До голяма степен ръстът в потреблението на горивни пелети се осигурява от индустриални предприятия, които, използвайки субсидии, преминават към “зелена” енергия изцяло или частично. За пълен преход, абитуриентски бал компанията трябва да инвестира сериозно в преоборудване на цялата горивна система. Има и друг изход – да добавите пелети в количество 5-10-20% към горивната смес. Ако до 7% от пелетите се изгарят заедно с въглища, тогава предприятието изобщо не трябва да се преоборудва. За количества до 20% от биогоривата отоплителните системи са леко „реформирани“.

Представяме – прогнозата за търсенето на индустриални пелети по света до 2025 г. от Future Metrics. Според тази оптимистична прогноза е ясно, че търсенето на индустриални пелети ще се удвои през следващите 7 години: от 23 на около 52 милиона тона. Голяма част от това търсене е от големи енергийни компании, които ще преминат към отопление на пелети изцяло или частично, за да намалят емисиите на въглероден диоксид

Основният промишлен потребител е Великобритания, която е основният потребител на индустриални пелети. Британският пазар обаче скоро ще достигне равновесие: след като се увеличи с 1,5 милиона тона, търсенето ще остане на същото ниво през следващите 6 години.

Подобна картина виждаме в търсенето на пелети в Европа: Белгия, Холандия, Дания, Швеция ще увеличат потреблението си и ще го запазят на едно и също ниво за дълго време. Вътрешното търсене на биогорива в САЩ и Канада ще се увеличи значително, което, разбира се, ще бъде покрито от вътрешното производство.

 

 

Вижте страницата на друг език: Russian