Световния пазар за металургия през февруари

Към 12 февруари 2021 г. ситуацията на световния пазар на ламарина и черна металургия  остава двусмислена и противоречива. Много производители на стоманени изделия и търговци заеха очаквана позиция и очакват да изяснят ситуацията през втората половина на февруари.
Очаква се ново покачване на цените на ламарината и черния метал. В Азия това се подхранва от фактори като високата цена на желязната руда и слуховете за евентуално намаляване на възстановяването на ДДС за китайските износители. В Турция беше очертано възстановяването на цените за скрап. На европейските и турските металургични компании се предоставят поръчки до април включително. Няма причина те да намалят силно цените, дори и при рязко намаляване на броя на новите сделки.

Освен това продължава да има недостиг на стоманени изделия в западните страни, където лекото намаляване на котировките в края на януари беше краткотрайно. Европейските и американските металургични компании понякога са обезпечени с поръчки до края на второто тримесечие, така че цените на продуктите с спешна доставка остават много високи, а в САЩ дори поставят нов рекорд за всички времена. В същото време местните търговци се колебаят да сключват сделки за внос, тъй като вярват, че докато пристигнат продуктите, цената на валцуваните продукти ще падне.
Как можете да обясните неотдавнашния спад в цените в Китай на ламаринени изделия и черни метали с избухването на COVID 19 или спадът на цените е системен по своя характер?
Китай и националната металургична асоциация CISA наскоро обявиха необходимостта от намаляване на обема на производството на стомана, надхвърлил миналата година 1,05 млрд. Т. Западните експерти смятат, че тази година китайските власти ще намалят нивото на подкрепа за националната икономика, което ще водят до край на растежа на потреблението стоманени продукти.

Китай започна курс на борба с емисиите на въглероден диоксид и за това е необходимо да се намали използването на металургичните заводи. Наскоро беше съобщено на високи нива, че правителството ще спомогне за увеличаване на потреблението на скрап и ще стимулира вноса. Беше казано също, че китайските компании може да възобновят вноса на заготовки.
Междувременно през 2020 г. Китай е внесъл 18,3 милиона тона полуфабрикати, главно дълги. И тези покупки станаха най-важният фактор за определяне структура на азиатския пазар на стомана през миналата година. И така, през 2020 г. Виетнам е изнесъл 3,54 милиона тона стомана за Китай, главно търговски заготовки. В резултат на това виетнамските металургични компании закупиха рекордни обеми скрап миналата година, което беше една от основните причини за поскъпването му в края на миналата година.
Тази година Китай не купи заготовката, а я изнесе. Виетнамците рязко намалиха вноса на скрап, който се срина в Азия с 15-20% в сравнение с първата половина на януари. Сега обаче самият Китай може да стане вносител на скрап. Правителството обяви желаните обеми на потребление от националните металургични компании – 300 милиона тона годишно. Но реално миналата година бяха използвани около 220-240 млн. Т. Откъде да вземем липсващите? Впрочем целият оборот на източноазиатския пазар е под 40 милиона тона годишно.

Друг въпрос се отнася до желязната руда. През първата половина на януари цената му в Китай беше много висока – около $ 170 за тон. В началото на февруари тя спадна до около $ 150 за тон. Но това все още е много. S&P Global Platts отчете отрицателни оперативни маржове за китайските рафинерии през януари. В същото време предлагането на руда на световния пазар е ограничено и този проблем най-вероятно няма да бъде разрешен през следващите месеци. И въпросът е: дали китайските компании ще намалят производството заради твърде скъпи суровини или, напротив, ще вдигнат цените на валцуваните продукти, ако икономиката на страната започне да се покачва след Нова година?
Най-вероятно ще има някакво съживление. Редовна сесия на Националния народен конгрес (NPC) ще се проведе в началото на март и обикновено е прието тя да бъде изпълнена с благоприятни икономически показатели. Освен това в Китай през 2021 г. ще започне нов петгодишен план, което означава, че правителството ще обяви някои планове за бъдещето.Вероятността за ново излитане обаче вероятно не е висока, а падането през март е още по-малко. Във всеки случай коронавирусът в момента в КНР отново е преодолян. Към 2 февруари броят на новите случаи е спаднал до 25 (двадесет и пет) за цялата страна.
Изглежда, че нивото на цените ще регулира циркулацията на метала в Азия. В същото време ще приемем желязната руда като приблизителна константа и ще приемем, че тя ще остане в диапазона от $ 130-170 на тон CFR Китай за близко бъдеще. Средна цена пазарни поръчки в Китай през последните месеци – нещо около 500-530 $ на тон, без ДДС. Това означава, че за да могат китайците да го купят в чужбина, трябва да го продадат с около 20-30 долара на тон по-евтино. Металният скрап при такъв сценарий трябва да спадне някъде до $ 280-320 за тон CFR. Всичко това, между другото, съответства на нивото от миналата есен, преди началото на скока на цената. Но скрапът все още е в недостиг, особено ако китайците го внасят. Следователно е вероятно да струва повече и заготовката ще надхвърли 500 $ на тон FOB. При такъв сценарий е трудно да се разчита на китайски внос на полуфабрикати. След това търсенето на заготовки на международния пазар ще бъде относително ниско и стойността му ще се определя главно от текущите колебания в металния скрап.
В Съединените щати честотата на коронавирус напоследък е намаляла значително. Властите даряват 1,9 трилиона долара. за подпомагане на икономиката. Повишаването на цените на петрола се възобнови, като цената на Brent е близо 60 долара за барел, което от своя страна доведе до подобряване на икономическата ситуация. През последните дни цените на ламарината отново започнаха да растат на американския пазар, а цените на черните метали се повишиха.